Deprem uzmanlarından Kahramanmaraş ile ilgili korkutan açıklama

İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremle ilgili şöyle konuştu:

* Maalesef inşallah çok fazla can kaybı oluşmaz ama büyük bir deprem. Bu bölgede bu kadar büyük bir deprem meydana gelmişti. Bu deprem Narlı fayı olarak adlandırılan ve Gaziantep’e devam eden bir hatta deprem meydana geldi. Aktif fay haritasında burada fay gözüküyor.

* Narlı’dan güneye doğru bir fay zonu var. Dolayısıyla orada olmuş gözüküyor. Deprem Doğu Anadolu Fayı’ndaki bir bölümü tetikledi. Bu bölgedeki depremler Nurdağı’na doğru olan fayı tetikleyebilir. Uzun zamandır burada deprem olmuyordu.

* Bu ana şok, 7.4’lük büyük depremdeki ana fay Doğu Anadolu Fayı’nda gelen deprem değil. Çok uzakta meydana gelmiş. Hala bir tehlike mevcut maalesef ki.

Naci Görür: Artçı depremler büyük olacak

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür ise sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu:

* Arkadaşlar, çok üzgünüm ama Maraş’ın Pazarcık yöresinde 7,5 büyüklüğünde deprem oldu. Çok büyük bir deprem umarım zaiyatımız az olur.

* Bu depremin gelmekte olduğunu yerbilimciler olarak söyleye söyleye, yaza yaza dilimizde tüy bitti. Hiç kimse ne diyorsunuz diye tepki bile vermedi.

* Arkadaşlar, deprem bölgesinde iseniz evi terkedin. Artçı depremler büyük olacaktır, hasarlı evleriniz yıkılabilir. Geçmiş olsun. Ölenlere Allahtan rahmet, yaralılara şifa dilerim.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir